1. Redovnost
Verovatno najvažnija stvar za uspeh u bilo kom poslu, sportu, dijeti ili učenju bilo koje veštine je da se redovno dolazi na časove. Nije lako organizovati vreme ni deci ni roditeljima, ali ukoliko želimo da se napredak u treniraju vidi, treninzi se ne smeju propuštati. Uzmimo na primer dvoje dece koja treniraju u istom klubu i u istoj grupi, mogu biti i istog uzrasta i neka treniraju 4 x nedeljno.
Jesmo dete npr dolazi redovno na sve treninge, a drugi svake druge nedelje propusti po jedan trening. Nije strašno, nije ni mnogo. Ali je to na godišnjem nivou razlika ok oko 25 treninga, tj mesec i po dana u korist deteta koje dolazi redovno.
Dete treba da nauči da biti deo sportskog kolektiva predstavlja privilegije koja sa sobom nosi određena prava i obaveze. Obaveze su da se na trening dolazi na vreme. Da se sportska oprema čuva i pravilno koristi. Da se zagrevanje radi ozbiljno. Da se rastezanje radi ozbiljno. Da se poštuje kućni red – nema trčanja, nema guranja, nekontrolisanig skakanja i sl. Da se poštuje klub, treneri i ostali plivači. Da se isto tako poštuju i svi članovi drugih klubova. Poštovanje se odnosi i na međusobnu komunikaciju ali i na sveukupno ponašanje pre, za vreme i posle treninga.
Sve ovo nema za cilj da zadovolji nečiji hir, ili je treneru dosadno pa je odlučio da driluje decu. Ova pravila su tu da nas pre svega sačuvaju od povreda i omoguće nam dobre uslove za treniranje. Dalje, na ovaj način svi zajedno učimo kako se pravi zdrava atmosfera i koji je nivo komunikacije potrebno imati u životu.
Vreme koje smo odvojili (ili osvojili) za trening je dragoceno i potrebno ga je maksimalno iskoristiti. Postoje različite naučne studije koje govore o tome da svesna aktivacija prilikom učenja ili treninga može višestruko poboljšati rezultat. Potrebno je fokusirati se na ono što se radi, a ne razmišljati o nekim drugim stvarima dok smo na treningu. Na taj način ćemo usmeriti sve naše potencijale na željenu aktivnost i rezultati će biti mnogo bolji.
Stvari koje radimo van treninga će svakako uticati na trening, a samim tim i na rezultate našeg rada. Posvećenost znači da će naš stil života biti takav da podržava naše aktivnosti u bazenu.
Npr.
Ukoliko imamo višak kilograma koji nam smeta da plivamo maksimalno brzo, nadam se da ćemo preskočiti krofne posle večere jer je potrebno da se smrša.
Popićemo čašu vode a ne koka kolu.
Uradičemo vežbe koje su nam dopunske vežbe ujutru i uveče.
Ukoliko imamo trening rano ujutru nećemo baš pogledati ceo serijal i ostati budni do kasno nego ćemo leći na vreme.
Plivačka oprema nije skupa. Može biti skupa ali ne mora. Po mom mišljenju insistiranje na skupoj opremi može biti bacanje para. Važno je da nam oprema odgovara. Naročito naočari za plivanje. Potrudite se da nađete model koji odgovara deterovom obliku lica i držite se proverenih modela.
Papuče ne bi smele da se klizaju.
Kupaći ne bi smeo da steže dete, ali ni da bude prevelik.
Kapa za plivanje ne sme da spada u toku plivanja. Ukoliko imate žensko dete na plivanju, kupite kapu koja je za dugu kosu (nešto je veća i napravljena je tako da punša može lepo da se spakuje).
Bonus :
Uživajte!
Deco i roditelji!
Uživajte u plivanju!
Ukoliko ovo izostane, džaba nam sve ostalo. U procesu treninga, od škole plivanja pa do vrhunskog rezultata uvek imamo dobre i loše faze. Neće nam svaki put ići sve od ruke, i neće nam uvek biti osmeh na licu. Ali ako naučimo da uživamo u tom procesu i prihvatimo ga u celini, sam taj proces i taj pređeni put je nagrada. Možemo ga preći namršteni, a možemo i uživati u njemu.
Dragi naši mali i veliki plivači,
Uživajte!
Sportski pozdrav!