Prilikom upisa deteta u školu plivanja prva stvar koju uradimo je to da se raspitamo o školi, tj. klubu ili školici sporta koja organizuje obuku.
- Šta nas najviše zanima?
- Ko su i kakvi su treneri?
- Koji su termini i lokacije?
- Kako je koncipiran program rada škole plivanja?
- Koja je cena tj mesečna članarina?
- Šta je sve potrebno za prvi čas?
Moja preporuka je da prvo nađete bazen koji Vam odgovara po lokaciji, a zatim i klub koji ima termine koji Vam odgovaraju. U plivanju, kao uostalom i u svim drugim aktivnostima, najvažnije je da dete redovno dolazi na treninge, pa obratite pažnju da li se termini podudaraju sa nekim drugim aktivnostima.
O trenerima je najbolje raspitati se na bazenu, ili još bolje, ako poznajete nekog ko je dovodio ili dovodi decu u školu plivanja pa Vam može preporučiti svoj klub ukoliko je zadovoljan.
Svaki klub ima svoj način rada, i u razgovoru sa trenerom možete saznati na čemu je fokus rada kluba. Neki klubovi su fokusirani na takmičarsko plivanje, drugi su posvećeni školi plivanja, treći rade sa rekreativcima..
Kada smo izabrali klub, sledi razgovor sa detetom, koji najpre zavisi od uzrasta.
Sa decom do 5 godina, pa i sa predškolcima do 7 godina, najbolje je detetu ponuditi da dođe na prvi čas i da vidi kako to sve izgleda. To podrazumeva da dete nije u obavezi da na prvom treningu uđe u vodu, dovoljno je da bude na bazenu, na ivici ili na klupi pored samog bazena i da posmatra čas. (Važno je da dete bude u plivačkoj opremi jer u roku od 10ak minuta skoro svako dete poželi da uđe u vodu).
Važno je da ne postoji presija tipa moraš, nego se sa detetom radi onoliko koliko nam dete dopusti.
Nakon toga sledi izbor opreme.
Opremu potrebnu za trening čine: Kupaći, papuče, peškir, kapa za plivanje, fen za kosu i vunena kapa za posle bazena.
Za prvi čas, nemojte kupovati skupu opremu, neka se dete prvo upiše, dakle neka dođe na prvi čas u opremi koju imate, pa ako sve prođe kako treba i dete se upiše, onda kpmpletirate opremu.